هشدار به خریداران خودروهای فاقد سند ! - مدونات کاتب

مطلب منتشره در روزنامه دنیای اقتصاد در 28 اسفند 1394
ثبت شدن یا نشدن نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسنادرسمی موضوعی است که در چند سال اخیر به محل اختلاف نیروی انتظامی و دفاتر اسنادرسمی تبدیل شده است.
مسوولان راهنمایی و رانندگی اعتقاد دارند پس از تعویض پلاک نیازی به مراجعه به دفاتر اسنادرسمی نیست و کارت سبزی که توسط پلیس صادر می‌شود، همان سند مالکیت خودرو به حساب می‌آید. این درحالی است که مسوولان کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به قانون، این ادعا را رد می‌کنند.
کارشناسان حقوقی معتقدند ثبت نشدن معاملات نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی خریدار را با این خطر رو‌به‌رو می‌کند که ممکن است خودرو را از مالکی که مطابق قانون ممنوع‌المعامله شده و به دلیل ثبت نشدن معامله قبلی خودرو این موضوع برای خریداران بعدی محرز نشده است خریداری کند که به این ترتیب معامله وجه قانونی خود را از دست می‌دهد. این خطر برای نقل و انتقال خودروهایی که برای چندمین بار خرید و فروش می‌شوند با دشواری‌های دیگری همچون فوت مالکان قبلی نیز ممکن است همراه شود که در این حالت دسترسی به مالک اولیه برای انتقال سند غیرممکن می‌شود.
محمدعظیمیان، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در این باره گفت: قانون برای همه ضروری است و اگر رئیس قوه قضائیه به صراحت اعلام کرده‌اند که باید نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسنادرسمی ثبت شود، برمبنای قانون این موضوع را گفته‌اند. ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مبنای این قانون است که متاسفانه برخی به آن توجه ندارند.
او ادامه داد: قانون تصریح می‌کند که نقل و انتقال به موجب سند رسمی است که باید در دفاتر اسنادرسمی تنظیم شود و اگر کسی از این قانون تبعیت نکند مشخص است که جهل به قانون دارد یا خود را به ناآگاهی زده تا قانون را اجرا نکند. 
او با بیان اینکه نوشته روی برگ سبز که به صراحت نوشته است «سند مالکیت خودرو»، ارزش سند مالکیت را ندارد، تاکید کرد: در ماده 29 دو مرجع تفکیک شده وجود دارد؛ مرجع دفاتر اسنادرسمی و مرجع اداره راهنمایی و رانندگی یا مرکز تعویض پلاک است.
قانونگذار برای نقل و انتقال تعریف کرده است که نقل و انتقال هم از نظر حقوقی، انتقال مالکیت است. مرجع تعیین کننده مالکیت اشخاص براساس صدر ماده 29 دفاتر اسناد رسمی است و مرکز تعویض پلاک اداره راهنمایی و رانندگی و تعویض پلاک است.
بنابراین اگر سازمانی پلاک به افراد اختصاص می‌دهد آن اشخاص دارنده پلاک هستند و دارنده خودرو نیستند.
او افزود: من معتقد هستم درباره سندخودرو هم سرگردانی وجود ندارد و قانون تکلیف شهروندان محترم را مشخص کرده است و اگر کسی به اموال خود توجه دارد و حفظ آن برایش مهم است طبق تکلیف قانون باید به دفترخانه مراجعه کند. زیرا کسی که مدعی مالکیت است باید دلیل مالکیت ارائه دهد که دلیل آن هم سند مالکیت و سند نقل و انتقال خودرو تنظیمی در دفاتر اسنادرسمی است.

نظرات (0)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد